Vill du vara med och bidra till regeringsskiftet efter valet 2026? Då borde du fundera på om inte du är rätt person för att bli en av Gröna Studenters lokala kampanjledare under valrörelsen! Vi söker kampanjledare i Malmö/Lund, Göteborg, Linköping, Stockholm, Uppsala och Umeå.
Om rollen
Som kampanjledare omfattar dina huvuduppgifter att planera, organisera och genomföra kampanjer på och kopplade till campus under valrörelsen. Du kommer att arbetsledas av en ledamot ur Gröna Studenters riksstyrelse men samarbeta nära en lokalavdelning. Du kommer ha stora friheter i hur du lägger upp din tid och ditt arbete, samt vilka aktiviteter du kommer genomföra.
Arbetsuppgifter
- Genomföra kampanjer och aktiviteter vid universitetet och högskolor.
- Arbeta med Gröna Studenters lokalavdelning för att engagera medlemmar lokalt.
- Distribuera Gröna Studenters valmaterial och värva nya medlemmar.
- Samordna valaktiviteter och stötta nya och gamla medlemmar.
- Att planera kampanjer och aktiviteter i samråd med riksstyrelsen.
Vi söker dig som
- Delar Miljöpartiets och Gröna Studenter värderingar.
- Har lätt för att få med dig andra och skapa engagemang
- Har god kommunikativ förmåga i både tal och skrift
- Har tidigare erfarenhet av Miljöpartiet, Gröna Studenter eller Grön Ungdom.
Om anställningen
- 25 % (10 timmar/vecka) med oregelbunden arbetstid.
- Anställningsperiod: april – september 2026.
Ansök
Vill du ansöka till att bli en kampanjledare så skickar du ett personligt brev där du svarar på frågorna nedan. Du skickar det med ämnesraden Kampanjledare 2026 till Gröna Studenters Sammankallande Otto Orrvik på otto.orrvik@mp.se. CV är frivilligt.
Frågor:
- Vad är dina tidigare erfarenheter av kampanjarbete?
- Hur väl känner du Gröna Studenter?
- Hur är du som ledare?
- Varför vill du bli kampanjledare för Gröna Studneter?
- Vilken ort vill du bli kampanjledare i och hur mycket tid kan du lägga på uppdraget?