Våra talespersoner

Välkommen att kontakta våra talespersoner inom respektive område.

Klimat och miljö

Markus Barnevik Olsson

markus.barnevik.olsson@mp.se

Utbildning och forskning

Edit Holmqvist

edit.holmqvist@mp.se

Hälsa och sjukvård

Hedda Ottesen

hedda.ottesen@mp.se

Utrikes och säkerhet

Stina Ahlmann

stina.ahlmann@mp.se

Kultur och landsbygd

Lovisa Roos

lovisa.roos@mp.se

Jämställdhet och integration

Izabelle Adolfson

izabelle.adolfson@mp.se

Ekonomi och rättspolitik

Henrik Almén

henrik.almen@mp.se