Skip to content
Menu

kansliet

För att komma i kontakt med oss i Gröna Studenter, mejla till: info@gronastudenter.se.
RS 2023 (10)
ORGANISATIONSSEKRETERARE
Rosmarie Sundström
rosmarie@gronastudenter.se

styrelsen

7
SPRÅKRÖR
Nadja Vinberg
nadja@gronastudenter.se
2
SPRÅKRÖR
Anton Bylin
anton@gronastudenter.se
RS 2023 (4)
SAMMANKALLANDE
Stina Ahlmann
stina.ahlmann@mp.se
3
KASSÖR
Ella Berndes
Talesperson för säkerhets- och landsbygdspolitik
ella.berndes@mp.se
RS 2023 (11)
LEDAMOT
Markus Barnevik Olsson
Talesperson för klimat- och miljöpolitik
markus.barnevik.olsson@mp.se
5
LEDAMOT
Jakob Nadir
Talesperson för utrikes-, migrations- och integrationspolitik
jakob.nadir@mp.se
Presentation av Styrelsen soc med
LEDAMOT
Felicia Olsson
felicia.olsson@mp.se
RS 2023 (12)
LEDAMOT
Sigurdur Andersson
Talesperson för omställnings- och socialpolitik
sigurdur.andersson@mp.se
RS 2023 (8)
LEDAMOT
Otto Orrvik
Talesperson för demokrati- och utbildningspolitik
otto.orrvik@mp.se
6
LEDAMOT
Saga Pilblad Hjerpe

Talesperson för folkhälsa, nationella minoriteter och HBTQUIA+
saga.pilblad.hjerpe@mp.se

RS 2023 (14)
LEDAMOT
William Ulrici
Talesperson för samhällsbyggnad, bostads- och arbetsmarknadspolitik
william.ulrici@mp.se

Lokalt

Vad roligt att du vill engagera dig! Då är det bara att du hör av dig till din lokala ledare. Deras kontaktuppgifter hittar du här. 
Presentation av Styrelsen soc med

Stockholm

Mika Gartelius 
mika@gronastudenter.se
3

Skåne

Ella Berndes
ella@gronastudenter.se
Presentation av Styrelsen soc med (1)

Uppsala

Julia Jacobsson
julia@gronastudenter.se
Presentation av Styrelsen soc med (2)

göteborg

Marcin Mielcarek
marcin@gronastudenter.se
5

Kronoberg

Jakob Nadir
jakob@gronastudenter.se
Presentation av Styrelsen soc med

Linköping

Viktor Tutturen
viktor@gronastudenter.se
Presentation av Styrelsen soc med (2)

Umeå

Sofie Dahlqvist
umea@gronastudenter.se
Presentation av Styrelsen soc med (1)

Karlstad

Samar Madwar
samar@gronastudenter.se
Vill du engagera dig där det inte finns en lokalavdelning? Kul! Vi startar upp på fler orter så hör av dig till info@gronastudenter.se för att få veta mer. 

Bli medlem

Medlemskapet är gratis och du kan gå med oavsett ålder och om du studerar eller inte. Som medlem får du fri tillgång till utbildningar, träffar och evenemang. Välkommen!

Dela sidan!

Hjälp oss sprida ordet om Gröna Studenter! Ju fler som får veta om oss desto mer kan vi i Sveriges gröna studentförbund växa.

Om oss

Gröna Studenter är Miljöpartiets studentförbund.

Är du nyfiken på att engagera dig? Kontakta oss!

Kontakt

Gröna Studenter
Ringvägen 126
116 61 Stockholm
info@gronastudenter.se