Skip to content
Menu

miljöpartiets studentförbund

Vi är stolta över att vara Miljöpartiets studentförbund sedan 2005. 
Miljöpartiet bildade i början på 1980-talet, sprunget ur rörelser för fred, miljö och jämställdhet. Den gröna ideologin handlar om att visa solidaritet med djur, natur och ekosystem, kommande generationer samt världens alla människor. 
Som andra gröna partier i världen är vi en del av det internationella nätverket Global Greens. Tillsammans driver vi politik utifrån ekologisk filosofi, social rättvisa, deltagande demokrati, icke-våld, hållbarhet, inkludering och mångfald. 
Om oss
Om oss
Om oss

bli aktiv i en
lokalavdelning

Vad roligt att du vill engagera dig! Då är det bara att du hör av dig till din lokala ledare. Deras kontaktuppgifter hittar du här. 
Om oss

Stockholm

Anton Bylin 
anton@gronastudenter.se
Om oss

lund

Ella Berndes
ella@gronastudenter.se
Om oss

Malmö

Emil Hed
emil@gronastudenter.se
Om oss

Uppsala

Julia Jacobsson
julia@gronastudenter.se
Om oss

Umeå 

Carl Otto Decker 
otto@gronastudenter.se
 
 
Om oss

Luleå

Lova Hellgren
lova@gronastudenter.se
 
 
Om oss

göteborg

Johan Berg
johan@gronastudenter.se
Om oss

Gävle

Emmie Jonson
emmie@gronastudenter.se
Om oss

Karlstad 

Samar Madwar
samar@gronastudenter.se
 
 
Om oss

Linköping

Leonard Lönnberg
leo@gronastudenter.se
Vill du engagera dig där det inte finns en lokalavdelning? Kul! Vi startar upp på fler orter så hör av dig till info@gronastudenter.se för att få veta mer. 

Bli medlem

Medlemskapet är gratis och du kan gå med oavsett ålder och om du studerar eller inte. Som medlem får du fri tillgång till utbildningar, träffar och evenemang. Välkommen!

Dela sidan

Hjälp oss sprida ordet om Gröna Studenter! Ju fler som får veta om oss desto mer kan vi i Sveriges gröna studentförbund växa.

Om oss

Gröna Studenter är Miljöpartiets studentförbund.

Är du nyfiken på att engagera dig? Hör av dig till din lokala ledare.

Kontakt

Gröna Studenter
Pustegränd 3
11820 Stockholm
info@gronastudenter.se